ردیف

 

توضیحات

 

تصویر

1

 

اصول پایه جراحی مغز و اعصاب آسیب های متعدد دستگاه عصبی

مترجم: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، جراح مغز و اعصاب ،استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان

مولفان: ستی اس. رینگاچاری، ریچاردجی. ایلنبوگن

تاریخ انتشار: 1387

شمارگان: 1000 نسخه

تروما پس از بیماریهای قلبی و عروقی ، مغزی و سرطانها چهارمین علت مرک در دنیاست . اما در کشور ما دومین علت مرگ در تمام سنین و اولین علت مرگ در سنین بین 44-15 سال است . آنچه که بیشتر حائز اهمیت است ، سالهای مفید عمر از دست داده شده ناشی از تروما است زیرا قربانیان حوادث اغلب نوجوانان ، جوانان و میانسالان هستند که عمدتا نیروهای فعال ، کارآمد و سرمایه های جامعه بوده و لطمات اقتصادی و اجتماعی ناشی از فقدان آنان ، ابعاد گسترده تری به لحاظ مسائل احتماعی ، روانی و خانوادگی دارد . این کتاب در ارائه اطلاعات جامع و توجه به نکات کلیدی منحصر به فرد است و نحوه نگارش آن به گونه ای است که علاوه بر اعضای محترم هیات علمی جراحی مغز و اعصاب ، دیگر اعضای محترم هیات علمی در رشته های تخصصی نورولوژی ، گوش و حلق و بینی ، جراحی فک و صورت ، ارتوپدی ، رادیولوژ ، بیهوشی ، روانپزشکی ، پاتولوژی، رزیدنت ها و اینترنها می توانند از آن استفاده کنند .خواندن این کتاب به طور اخص به کلیه دانشجویان پزشکی و رزیدنت های نروسرجری و سایر رشته های مرتبط توصیه می شود . کتاب حاضر بخشهای مربوط به آسیب های مغزی و عوامل همراه آن و نیز آسیب های ستون فقرات گردنی، پشتی و کمری و راههای تشخیصی بالینی و پاراکلینیکی و نحوه درمان آنها را شامل می شود .

 

/uploads/old/contents/asset49/books/img003.jpg

         

2

 

اصول پایه جراحی مغز و اعصاب بیماریهای دژنراتیو ستون فقرات و تومورهای نخاعی

مترجم: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک

مولفان: ستی اس . رینگاچری، ریچارد جی . الن بوگن

تاریخ انتشار: 1387

شمارگان: 3000 جلد

پیشگفتار: کمردرد و دردهای ناشی از ضایعات دژنراتیو ستون فقرات از مهم ترین علل عدم حضور افراد در محل کار و کاهش کارایی آنان در همه جوامع بشری است با توجه به بروز ضایعات دژتراتیو ستون فقرات طی پروسه بالا رفتن سن ، و بالا رفتن سن متوسط جوامع بشری و پیشرفت روش ها و تکنیک های تشخیصی اهمیت شناخت و درمان این بیماری آن روز به روز آشکارتر می شود . ترجمه بیماریهای دژنراتیو ستون فقرات به همراه تومورهای نخاعی از کتاب اصول پایه نروسرجری بعنوان یک رفرنس درسی برای اساتید و رزیدنت های نروسرجری و نرولوژی ، ارتوپدی، توانبخشی ، فیزیوتراپی، همکاران رشته های داخلی ، پزشکان عمومی و دانشجویان پزشکی قابل استفاده خواهد بود .

 

/uploads/old/contents/asset49/books/img005.jpg

         

3

 

تغذیه در بیماران با آسیب سر

گردآوری: دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک، سکینه شب بیدار، آتوسا ریحانیان

تاریخ انتشار : 1390

شمارگان : 1000 جلد

پیشگفتار: ارزیابی تغذیه ای بیمار دچار آسیب هم به منظور تشخیص نیاز به حمایت تغذیه ای و هم برای تعیین کفایت آن ضروری است . تشخیص سوءتغذیه به عنوان مشکل رایج در بیماران بیمارستانی منجر به پیشبرد پروفایل های ارزیابی تغذیه ای شده است . این پروفایل ها اغلب برای شرایطی که سوءتغذیه مزمن وجود داشته باشد طراحی شده اند ، اما می توانند در شرایطی که بیمار دچار آسیب سر است نیز به منظور تعیین وضعیت پایه بیمار و هم کنترل نیازهای تغذیه ای بعدی بیمار استفاده شود.

 

/uploads/old/contents/asset49/books/img007.jpg

         

4

 

کالبد شکافی اعصاب انسانی

گردآوری:دکتر ابراهیم نصیری دکتر معصومه فغانی دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک

تاریخ انتشار : 1388

شمارگان : 2000جلد

پیشگفتار:

گسترش روزافزون علوم پزشکی و یافته های پی در پی در این زمینه موجب توجه خاص بشر به این رشته گشته است ، یک نگاه سطحی به مراکز بزرگ آموزشی و پژوهشی علوم پزشکی نشان می دهد که زیربنای تمام این پیشرفت های حیرت انگیز، علوم پایه پزشکی است. نوروآناتومی یا کالبدشناسی اعصاب یکی از مباحث علوم پایه پزشکی است که دانستن آن برای درک و مفاهیم بالینی بیماری های اعصاب ضروری است . چون این کتاب برای رفع نیاز داشنجویان پزشکی ، دندانپزشکی و دواطلبان کارشناسی ارشد آناتومی تهیه شده لذا از انبوه مطالب گسترده و پیچیده ای که در این زمینه وجود دارد خودداری گردیده و فقط به ذکر نکات اصلی و ضروری اکتفا شده است . اصطلاحات و لغات اناتومی به زبان بین المللی آناتومی یعنی لاتین بکار برده شده و در عین حال تا آنجا که ممکن بوده معادل فارسی آن نیز آورده شده است .

 

/uploads/old/contents/asset49/books/img001.jpg

   

لیزرتراپی بالینی (1)

نویسنده: دکتر کامران عزتی

تاریخ انتشار: 1397

پیشگفتار:

لیزر درمانی یکی از مهمترین زمینه های علوم لیزر است که اثرات فوتوبیومودولاسیون بر روی بافت های انسانی مانند استخوان، مفصل و غیره را ایجاد می کند. هنر لیزر درمانی در بالین بستگی به گسترش و تجربه دانش بالینی لیزر دارد، بنابراین لیزر درمانی براساس پروتکل های مختلف و متناسب با طول موج، توان، دانسیته انرژی، عمق و شرایط بیماری ها، ممکن است بهترین پاسخ های فیزیولوژیکی بدن را برای درمان به ارمغان بیاورد. لیزر درمانی کم توان و لیزر درمانی پر توان روش های مداخله ای موثر و غیر جراحی برای کاهش درد و کمک به عملکرد روزمره بیماران مبتلا به درد مزمن و التهاب می باشد.

 

/uploads/old/contents/asset119/dr%20ezzati.jpg

         
   

اصول الکتروانسفالوگرافی

نویسنده: دکتر عالیا صابری

تاریخ انتشار: 1389

پیشگفتار

با مطالعه ی کتب تاریخی می بینیم که علوم اعصاب تاریخی بسیار کهن دارد و پزشکان در گذشته از روش های متنوعی برای تشخیص و درمان بیماری های اعصاب سود می جستند و با توجه به این قدمت تاریخی طبیعی است که در اعصار حاضر نیز اولین ابزارهایی که برای تشخیص بیماری ها ابداع شود مربط به این علم باشد. یکی از این ابزارهاالکتروانسفالوگرافی یا به عبارت بهتر و ریشه ای " نوار مغز" است. . در گذشته EEG برای تشخیص و تعیین محل بسیاری از آسیب ها و ضایعات مغزی به کار برده می شد اما امروزه با توجه به اینکه روش های جدیدتری نظیر روش های تصویربرداری برای شناخت و تعیین محل بیماری های مغزی ابداع شده است لذا کاربرد آن به تشخیص بیماری هایی نظیر صرع در راس همه و احیانا طبقه بندی، تعیین پیش آگهی ، انتخاب درمان منایب آن و بعد تشخیص و تایید برخی بیماری ها نظیر بیماری های متابولیک، عفونی و ... محدود شده است. اما علیرغم این محدودیت اعتبار خود را در این محدوده همچنان حفظ کرده است و روش جایگزینی برای تشخیص موارد ذکر شده وجود ندارد و متخصصین مغز و اعصاب همچنان نیاز به استفاده از آن و آشنایی با چگونگی تفسیر آن دارند.


         

 


         
آخرین بروز رسانی : 1400/06/08 08:31